PRESS Zadar zaželio dobrodošlicu hrvatskoj ženskoj reprezentaciji

Hrvatska ženska nogometna reprezentacija sutra će po prvi put u povijesti zaigrati u Zadru. U 12:00 sati na stadionu Stanovi na rasporedu je prijateljska utakmica protiv Bosne i Hercegovine, a ulaz za sve posjetitelje je slobodan. Naše reprezentativke u Zadar će se ponovno vratiti u travnju, kada ih očekuju dvije kvalifikacijske utakmice za Svjetsko prvenstvo protiv Ukrajine (05.04.) i Mađarske (09.04.). Tim povodom na Stanovima je danas održana konferencija za novinare, kojoj su prisustvovali Božidar Miletić, izbornik reprezentacije, Iva Landeka, kapetanica te Svetko Ćustić, direktor Nogometnog kluba Zadar.

– Prije svega, želim dobrodošlicu našim reprezentativkama i stručnom stožeru u Zadar. Hvala Hrvatskom nogometnom savezu na ukazanom povjerenju glede organizacije ovih utakmica. Mislim da smo prošlog ljeta, na utakmici mladih reprezentacija Hrvatske i Italije, pokazali da možemo biti odlični domaćini i siguran sam da ćemo to potvrditi i ovaj put. Napravit ćemo sve da se naše djevojke u Zadru osjećaju kao kod kuće i vjerujem da ćemo im, zajedno sa zadarskom publikom, pomoći da ostvare željeni rezultat – kazao je Ćustić.

Važnu ulogu u dolasku hrvatske reprezentacije u Zadar odigrao je, naravno, i zadarski izbornik.

– Kada smo dogovarali dolazak ženske reprezentacije u Zadar, osjećao sam to kao veliku obvezu, s obzirom da se radi o mom kraju, ali ni u jednom trenutku nisam sumnjao da će se reprezentacija ovdje osjećati jako ugodno. Svi su jako gostoljubivi i mogu se samo zahvaliti svim ljudima koji su nas do sada ugostili. Isto tako siguran sam da ćemo u Zadru imati prave uvjete i podršku da napravimo ono što želimo, počevši od ove prijateljske utakmice pa do onoga što je za nas najvažnije, a to su dva kvalifikacijska susreta u travnju – kazao je Miletić.

Oduševljenje prijemom u Zadru i zadarskoj županiji nije krila ni kapetanica ekipe.

– Prva stvar koja me je u Zadru oduševila je prijem i toplina ljudi. Za nas cure to je jako velika stvar, koja će nam biti dodatna motivacija i na sutrašnjoj utakmici protiv Bosne i Hercegovine i pogotovo u kvalifikacijskim utakmicama protiv Ukrajine i  Mađarske. Jako smo sretne što smo došle ovdje i dat ćemo sve od sebe da predstavimo Hrvatsku u najboljem mogućem svjetlu.

Izbornik je pojasnio i razlog odigravanja sutrašnje utakmice u 12 sati, ali i najavio ono što nas očekuje u travnju.

– Raniji termin ove utakmice dogovoren je na zamolbu reprezentacije Bosne i Hercegovine, kako bi se njihove igračice na vrijeme mogle vratiti u klubove gdje igraju. Budući da je utakmica prijateljskog karaktera, izišli smo im u susret, a nama su ionako prioritet kvalifikacijske utakmice. One će sigurno biti u dobrim terminima za publiku i vjerujem da će Zadrani to znati prepoznati i napuniti stadion.

Nakon četiri odigrana susreta u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Francuskoj 2019. Hrvatska se nalazi na četvrtom mjestu sa 2 boda. Na vrhu je Švedska sa 9 bodova, slijedi Danska sa 6 pa Ukrajina sa 4, dok Mađarska ima 1 bod.

– Mi se trenutačno nalazimo u najslabijoj, petoj jakosnoj skupini, dok je Ukrajina u trećoj, a Mađarska u četvrtoj. To dosta govori o kvaliteti tih reprezentacija, koje su po renkingu još uvijek ispred nas. I njima i nama bit će teško pored Švedske i Danske, koje su u prvoj i drugoj jakosnoj skupini, izboriti plasman na Svjetsko prvenstvo. Realno, za nas bi bilo čudo da to ostvarimo. Naš glavni cilj je da pokušamo doći u četvrtu jakosnu skupinu, kako bismo u narednim kvalifikacijama imali što bolji ždrijeb.

Dva boda Hrvatska je osvojila na gostovanjima kod Ukrajine, gdje je izjednačila na 1:1 u 91.  minuti te Mađarske, gdje je u 91. zabila za vodstvo 1:2, a onda u 94. primila izjednačujući zgoditak.

– I Ukrajina i Mađarska su ekipe koje možemo pobijediti, što smo i pokazali u prvim utakmicama. Po kvaliteti mislim da pripadamo u treću jakosnu skupinu, a da bismo tamo došli moramo pobjeđivati ovakve utakmice. Idemo korak po korak, a ako ova reprezentacija ostane na okupu i ako budemo na ovoj razini gotovo poluprofesionalizma, mislim da ćemo vrlo brzo doći u situaciju da se borimo za plasman na veliko natjecanje.

U svakom slučaju, izbornik ne krije optimizam za nadolazeće susrete.

– Najveći problem nam je što do sada nismo imali nijedno okupljanje na kojemu smo bili kompletni, a to je prvi preduvjet da napravimo iskorak. U ženskom nogometu to nije lako postići, ali dosta smo radili na tome i dogovorili smo se da svatko sa svoje strane napravi sve što može da u travnju budemo u najjačem sastavu. Mnogo toga se promijenilo u posljednjih godinu dana i već smo napravili veliki iskorak, a sada treba napraviti još one male koračiće koji donose rezultat – zaključio je Miletić.

Što se sutrašnje utakmice protiv BiH tiče, kapetanica Landeka ističe.

– Poznajemo ih jako dobro, jer smo dosta puta igrale protiv njih. U ovom pripremnom ciklusu radimo i na nekim novim detaljima u igri, jer nam je najvažnije da što spremniji dočekamo kvalifikacije, ali naravno da i sutra idemo na pobjedu.