Zadar nakon produžetaka izborio osminu finala Kupa

Nogometaši Zadra plasirali su se u osminu finala Hrvatskog nogometnog kupa. Nakon velike drame i produžetaka u Bogdanovcima su svladali Vukovar 1991 rezultatom 3:5. Mogli su Zadrani davno ranije riješiti utakmicu, jer su u 17. minuti vodili čak 3:0, ali nogomet se još jednom pokazao vrlo nepredvidivim sportom u kojemu ništa nije gotovo do posljednjeg sučeva zvižduka.

Momčad Krešimira Sunare odlično je otvorila utakmicu. Već u 5. minuti Vlatko Blažević je zabio za 0:1 iz jedanaesterca kojega je izborio Antonio Repić. U 14. minuti dogodio se najljepši trenutak susreta. Kristijan Jurić je silovito potegao iz voleja sa 25 metara i spektakularno pogodio u gornji desni golmanov kut za 0:2. Svega tri minute kasnije osovina Repić-Blažević donijela je Zadru 0:3. Antonio je odlično ubacio s desne strane, a Vlatko se sjajno snašao na vrhu peterca i isprve precizno pogodio u donji lijevi golmanov kut.

U tim trenucima ništa na terenu nije ukazivalo na to da se domaći mogu vratiti u igru. Tek u 32. minuti natjerali su zadarskog vratara na prvu intervenciju, a to kao da je bila naznaka njihova buđenja. U 44. minuti jedna odbijena lopta sjela je na volej Žana Drahotuskog, koji je sa dvadesetak metara vrlo lijepo pogodio u lijevi Benderov kut za 1:3. U posljednjim trenucima prvog poluvremena Foro je oštro centrirao s lijeve strane, a Dino Brajković se ušuljao među zadarske braniče i s par metara glavom zabio za 2:3.

Vukovar je u tako u dvije minute oživio utakmicu koja se nakon prvih dvadesetak minuta za mnoge činila zaključenom. U nastavku je Zadar pritisnuo domaće i pokušao doći do četvrtog pogotka, ali razbranio se vratar domaćih Đilas. Nekoliko njegovih odličnih intervencija i nekoliko zadarskih promašaja dovelo je utakmicu do drame u posljednjim minutama. I kada se činilo da će ona ipak završiti unutar tzv. regularnog vremena, u 90. minuti domaći su izborili kazneni udarac.

Josip Bender pogodio je stranu u koju će pucati Ivan Plum, no šut vukovarskog napadača bio je vrlo jak i precizan za izjednačenje na 3:3 i odlazak u produžetke. Nije bilo lako gostima oporaviti se od tog šoka i veći dio prvog produžetka prošao je bez prilika s bilo koje strane. I kada se činilo da će tako i završiti, Zadrani su opet poveli.

Josip Majić ubacio je iz slobodnjaka s lijeve strane, a Ivan Lepinjica glavom sjajno pogodio u lijevi golmanov kut za 3:4. Bio je to prvijenac mladog pazinskog veznjaka u dresu Zadra, a nedugo zatim isto je učinio i sam Majić. On je ušao u šesnaesterac po lijevoj strani i silovito pogodio u gornji desni golmanov kut za 3:5 i potvrdu prolaska u daljnju fazu natjecanja.

HNK VUKOVAR 1991 – NK ZADAR 3:5

BOGDANOVCI – Stadion Ivan Barun. Gledatelja: 200. Sudac: Ivan Matić (Osijek). Pomoćnici: Marjan Tomas (Vlasdislavci) i Igor Babić (Orahovica). Strijelci: 0:1 Blažević (6′), 0:2 Jurić (14′), 0:3 Blažević (17′), 1:3 Drahotuski (44′), 2:3 Brajković (45+1′), 3:3 Plum (90+3′). Produžeci: 3:4 Lepinjica (105′), 3:5 Majić (118′). Žuti kartoni: Cerovski, Tomas, Plum (Vukovar); Jurić, Begić, Tokić (Zadar).

VUKOVAR: Đilas – Drahotuski (od 62′ Tomas), Marinčić, Cerovski, Brajković, Mihajlović, Suton, Rajić (od 85′ Kasač), Foro (od 110′ Ceranić), Prkić (od 67′ Stojanac), Plum. Trener: Ivica Radoš.

ZADAR: Bender – Iveljić, Tokić, Jerbić, Jurjević (od 46′ Surać) – Lepinjica, Begić – Repić (od 89′ Majić), Jurić, Torbarina – Blažević. Trener: Krešimir Sunara.